Subway Greater Athens City Junior Golf Championship

NORTH OCONEE GOLFERS SWEEP ATHENS CITY JUNIOR GOLF CHAMPIONSHIPS 
 
Statham, GA. North Oconee High golfers AK Patel and Haley Grable captured the Greater Athens City Junior Golf 
Championships on Wednesday at The Georgia Club. Patel, of Watkinsville, shot rounds of 72-76 for a 9-stroke victory
over Isaac Samples of Loganville. Grable, a rising junior from Bogart, shot 88-86 over the challenging Georgia Club 
layout for a 3-stroke win over Nicole Jordan of Danielsville.           
 
For full-field scores, please visit www.bluegolf.com and search "Athens Area Junior Golf". 





GNSCS Summer Junior Challenge - Athens CC, July 19th

THERE ARE NO SPECTATOR CARTS AVAILABLE AT THIS EVENT, EXCEPT FOR ELDERLY PEOPLE OR PEOPLE WITH AN OBVIOUS IMPAIRMENT AND THOSE WITH A STATE ISSUED HANDICAP PERMIT.

CADDIES: Don't forget, all players 12 & under must provide their own caddie. New players may pick up caddie bibs at on-site registration on Saturday.

GNS Summer Junior Challenge, Saturday, July 19 - Athens Country Club - Pairings & Start Times:

1:00 PM - Bradley Pass, Charlie Ruhl
1:10 PM - Jake Dickens, Patrick Scott
1:20 PM - Bricen Bradberry, Gabe McConnell, Grant Richardson
1:30 PM - Bryan Endsley, Jake Golob, Matt Moseley
1:40 PM - Christian Pickerel, Luke Peavy, Will Kahlstorf
1:50 PM - Allison Avery, Madison Cornes, Nicole Jordan
2:00 PM - Devon Omar, Marie Lipski, Megan Boswell
2:10 PM - Bradley Lastinger, Joseph Mahoney, Michael Talmadge
2:20 PM - Connor Smith, Douglas Holloway, Jack Carlson
2:30 PM - Brandon Yau, Cole Wilson, Garrett Gailey
2:40 PM - Candler Murphey, Dustin DeMersseman, Owen Roberts
2:50 PM - Aleah Hylton, Channing Martin
3:00 PM - Allie Cobb, Mady Wiley
3:10 PM - Caroline Martin, Lucy Walker, Savannah Taylor
3:20 PM - Andrew Mallard, Kenny Duffin, Sachio Goodie
3:30 PM - Jacob Adams, Samuel Pittard, Will Herren
3:40 PM - Bailey Sause, Michael Murray, Tucker Pulliam
3:50 PM - Joseph Devaney, Matthew King, Reid Baker
4:00 PM - Caroline Curry, Georgia Stonecypher, Maddie LeMoine
4:10 PM - Alyson Francis, Kate Smith, Meredith Bennett
4:20 PM - Ashlyn Eason, Carolina Turner
4:30 PM - Bryce Toci, Perry Jake Stone
4:40 PM - Noah Ashmore, Will Voyles
4:50 PM - Avery Stewart, Luke Koenig, Rhett Smith
5:00 PM - Austin Spencer, Eli Rogers, Matthew Herren
5:10 PM - Aaron Jackson, Aidan Cohl, Dino Sposato
5:20 PM - Frederick Chappell, Peter Sposato
5:30 PM - Jack Rowe, Peyton Talmadge
5:40 PM - Dodd Ferrelle Jr., Landon Mealor, Luka Repac
5:50 PM - Bridgett Addington, Jane Monachello, Reagan Folk

WHO WANTS TO BE THE NEXT CITY JUNIOR CHAMPION???

SUBWAY GREATER ATHENS CITY JUNIOR GOLF CHAMPIONSHIPS
 
JULY 22-23, 2014 - THE GEORGIA CLUB (red & black), STATHAM  
 
JUNIOR GOLF SCOREBOARD RANKED EVENT
 
This event is open to all juniors (see ages below) who are a full-time resident of one of the following counties:
Banks, Barrow, Clarke, Elbert, Franklin, Greene, Gwinnett, Hall, Hart, Jackson, Madison, Morgan, Newton, Oconee,
Oglethorpe, Putnam, Stephens, Walton.
*You do not have to be a member of the AAJGT Tour to participate in this event.
 
AGES: Boys 6-18; Girls 9-18 -- must not have reached your 19th birthday on or before July 23, 2014. 
 
AGE DIVISIONS:
Boys 6-9     (9 holes each day)   
Boys 10-12  (9 holes each day)
Boys 13-14  (18 holes each day)
Boys 15-18  (18 holes each day)
 
Girls 9-11    (9 holes each day)
Girls 12-14  (18 holes each day)
Girls 15-18  (18 holes each day) 
 
ALL PLAYERS WILL PLAY BOTH DAYS
 
AAJGT PLAYER POINTS
For AAJGT Tour members, this event will be worth triple points (X 3) toward the Summer Series, Cowles Clinic Tour Championship
and WELLS FARGO Player of the Year.    
ENTRY INFORMATION
Go to
www.bluegolf.com and search "Athens Area Junior Golf", click on the schedule and scroll down to "Greater Athens City Junior Golf 
Championships".   
 
Fees: Boys Ages 13-18 and Girls Ages 12-18 - $125.
        
         Boys Ages 12 & under and Girls 9-11 - $95.
 
Fees include for both days: tournament fees, range balls, SUBWAY lunch & awards.
 
DEADLINE to Enter - Tuesday, July 15 at 7:00 PM.
 
 
WHO WANTS TO BE THE NEXT CITY JUNIOR CHAMPION???
This would look good on your resume' at any age.
 
More details coming soon regarding practice rounds, caddies, tee times, spectator carts, etc. 
 

2014 Athens Orthopedic Points Leader Update

Pasted Graphic

2014 AAJGT Update

-- 2014 AAJGT POINTS LEADERS UPDATED through Jennings Mill - Athens Trophy Shop Junior Shootout
The Top 5 Players in Each Age Division Qualify for the COWLES CLINIC TOUR CHAMPIONSHIP on November 8-9 at the Landing - Reynolds Plantation, which will determine the WELLS FARGO Players of the Year.    
 
 
Next Event
Mercedes-Benz of Athens Summer Classic  
Saturday, July 12th at University of Georgia Golf Course 
Entry Deadline -- Wednesday, July 9th at 7:00 pm.
 
 
Upcoming Schedule
Saturday, July 19th - GNS Summer Junior Challenge at Athens Country Club
 
Tuesday & Wednesday, July 22-23 - SUBWAY Greater Athens City Junior Championships at The Georgia Club (
RANKED EVENT - Junior Golf Scoreboard
*NOTE - Player Points are X 3 (TRIPLED) for this event.   
 
Saturday & Sunday, August 2-3 - WELLS FARGO Junior Shootout at Chateau Elan Golf Club (
RANKED EVENT - Junior Golf Scoreboard)
 
__________________________________________________________________________________________________________________
 
 
More details will be forthcoming about the SUBWAY Greater Athens City Junior Golf Championships in the next couple of days - stand by.
 

Tee Times for The Athens Trophy Shop Junior Shootout at Jennings Mill CC



1:00 PM - Bradley Pass, Bricen Bradberry
1:10 PM - Collin McDonald, Grant Richardson, Luke Peavy
1:20 PM - Bryan Endsley, Matthew Cheek, Sage Culpepper
1:30 PM - Meghan Bramblett, Nicole Jordan
1:40 PM - Annika Blanton, Maggie Sullens, Sydney Bates
1:50 PM - Connor Smith, Jack Thomas, Lance Pendleton
2:00 PM - Candler Murphey, Cole Wilson, Garrison Britt
2:10 PM - Douglas Holloway, Dustin DeMersseman, Owen Roberts
2:20 PM - Aleah Hylton, Bess Linder
2:30 PM - Caroline Martin, Lucy Walker
2:40 PM - Abbie Claire Boozer, Mady Wiley, Savannah Taylor
2:50 PM - Ford Haynes, Jacob Adams
3:00 PM - Daniel Denny, Will Thomas
3:10 PM - Matt Giffin, Michael Murray, Tucker Pulliam
3:20 PM - Bailey Sause, Luke Kennedy, Samuel Pittard
3:30 PM - Joseph Devaney, Matthew King, Reid Baker
3:40 PM - Georgia Stonecypher, Maddie LeMoine
3:50 PM - Alyson Francis, Conerly Seger
4:00 PM - Abigail Hill, Kate Smith, Madi Chappell
4:10 PM - Aidan Cohl, Will Voyles
4:20 PM - Avery Stewart, Noah Ashmore
4:30 PM - Ben Kesterson, Dino Sposato, James Whitmire
4:40 PM - Austin Spencer, Eli Rogers, Jd Williams
4:50 PM - Ashlyn Eason, Kailey Crawford
5:00 PM - Carolina Turner, Sutton Haynes
5:10 PM - Jonathan Manzi, Peyton Talmadge
5:20 PM - Channing Addington, Jack Rowe, Peter Sposato
5:30 PM - Brooks Cass, Dodd Ferrelle Jr., Frederick Chappell

Winners from Double Oaks June 21 and 22nd

Pasted Graphic 1
Boys 8 and Under Left to Right: 3rd Place Peter Sposato, 1st Place Dodd Ferrelle Jr., 2nd Place Jack Rowe

Pasted Graphic 2

Girls 11-12 Winners, Left to Right: 1st Place Alyson Francis, 2nd Place Madi Chappell, Tied for 3rd Place Abigail Hill and Kate Smith

Pasted Graphic 3

Girls 15- 18 Winners Left to Right: 2nd Place Annika Blanton, 1st Place Crockett Floyd,and 3rd Place Megan Boswell

2014 ATHENS ORTHOPEDIC POINTS LEADERS UPDATE Clink on Link Below

Pasted Graphic

Cuscowilla and Double Oaks Results

CUSCOWILLA  - COWLES CLINIC LAKE OCONEE JUNIOR OPEN SUMMARY
 
 
KENNEDY BREAKS THROUGH FOR FIRST VICTORY AT CUSCOWILLA IN                                                          
COWLES CLINIC LAKE OCONEE JUNIOR OPEN   
Francis, Sposato and Crawford roll on with victories    
                       
Eatonton, GA - Luke Kennedy of Loganville outlasted Michael Murray of Bogart by one in the Boys 11-12 Age Division to claim his first victory 
on the 2014 Athens Area Junior Golf Tour. "A great day for Luke on the challenging Cuscowilla course" said tournament official Brad Whyte. 
 
CUSCOWILLA TOURNAMENT WINNERS
GIRLS - 15-18 division Megan BOSWELL (Danielsville) ; 13-14 division Mady WILEY (Arnoldsville) ; 11-12 division Alyson FRANCIS (Decatur)
: 9-10 division Kailey CRAWFORD (Griffin) ; 8 & under division Reagan FOLK (Madison).   
 
BOYS - 15-18 division Jake GOLOB (Nicholson) ;  13-14 division Dustin DEMERSSEMAN (Athens)  ; 11-12 division Luke KENNEDY (Loganville) ;

9-10 division Dino SPOSATO (Bishop); 8 & under division Jack ROWE (Clarkesville).   
 
 
DOUBLE OAKS GOLF CLUB - SUBWAY of ATHENS JUNIOR CHALLENGE SUMMARY
 
 
PLAY HEATING UP LIKE THE SUMMER TEMPERATURES ON THE ATHENS AREA JUNIOR GOLF TOUR!
Devaney and Mincey break through while Kahlstorf, Floyd, Taylor, Francis, Sposato and  Ferrelle  
continue their winning ways as  the RACE TO REYNOLDS gets hot .
 
Commerce, GA - Joseph Devaney of Bogart (Boys 11-12) and Vic Mincey of Millen (Boys 13-14) both won playoffs this past Saturday to take home their first victories
of 2014 at Double Oaks Golf Club. Devaney survived a three-way chip-off over Reid Baker (Bishop) and Michael Murray (Bogart). "That's the first time we've had a three-way tie for first place and it was very exciting" said tournament official Clay Chappell. Mincey outlasted Owen Roberts (Athens) on the first playoff hole with a par to take home the title.
 
Will Kahlstorf (Athens) continued his hot play shooting rounds of 72-72 for an even par total of 144 to hang on for a two-stroke victory over Jake Golob (Nicholson).
Golob fired matching 73's for his two round total of 2-over par 146.
Crockett Floyd (Watkinsville) rallied on the back nine Sunday firing an even par 36 that included four birdies to beat Annika Blanton (Dacula) by four strokes. Floyd shot 83-80 for her two day total of 163 while Blanton had rounds of 83-84 to finish at 167.
 
In the Girls 13-14 Age Group Savannah Taylor (Auburn) survived an up and down round to win over Abbie Claire Boozer (Bishop) and Allie Cobb (Royston). After an opening round 97, Boozer rallied with the round of the entire tournament shooting her career best 80 to finish 2 strokes back. "It was only a matter of time before Abbie Claire broke through with a round like that - just fantastic" said Tournament Director Cutts Benedict. "We have so many talented juniors that play on our Tour and it's so much fun to see them improve and play well".
 
DOUBLE OAKS TOURNAMENT WINNERS
GIRLS - 15-18 division Crockett FLOYD (Watkinsville)  ; 13-14 division Savannah TAYLOR (Auburn)  ; 11-12 division Alyson FRANCIS (Decatur)
: 9-10 division Ashlyn EASON (Locust Grove).

BOYS - 15-18 division Will KAHLSTORF (Athens)  ;  13-14 division Vic MINCEY (Millen) ; 11-12 division Joseph DEVANEY (Bogart)  ;
9-10 division Dino SPOSATO (Bishop); 8 & under division Dodd FERRELLE (Winterville)    
 
SIGN UP!...... This coming Saturday
 
ATHENS TROPHY SHOP JUNIOR SHOOTOUT at JENNINGS MILL COUNTRY CLUB
 
Saturday, June 28th
 
Deadline to enter - Saturday, June 25th at 8:00 PM 
Tee Times: Begin at 1:00 pm.      


 

Cuscowilla Tee Times and Pairings

CUSCOWILLA TEE TIMES & PAIRINGS
1:00 PM - Bricen Bradberry, Matthew Cheek
1:10 PM - Jake Golob, Sil Colalancia
1:20 PM - Madison Cornes, Sydney Bates
1:30 PM - Devon Omar, Megan Boswell, Annika Blanton
1:40 PM - Cameron Christian, Jack Carlson
1:50 PM - Cole Wilson, Dustin DeMersseman, Garrett Gailey
2:00 PM - Bradley Lastinger, Joey Salvaggio, Owen Roberts
2:10 PM - Mady Wiley, Savannah Taylor
2:20 PM - Allie Cobb, Channing Martin
2:30 PM - Abbie Claire Boozer, Caroline Martin, Lucy Walker
2:40 PM - Daniel Mason, Luke Kennedy, Ryan Smith
2:50 PM - Bass Cowles, Michael Murray, Will Robinson
3:00 PM - Matthew King, Reid Baker, Samuel Pittard
3:10 PM - Conerly Seger, Georgia Stonecypher, Maddie LeMoine
3:20 PM - Kate Smith, Madi Chappell, Paige Carroll
3:30 PM - Alyson Francis, Caroline Curry, Meredith Bennett
3:40 PM - Avery Stewart, Perry Jake Stone, Rhett Smith
3:50 PM - Aaron Jackson, Ben Kesterson, Dino Sposato
4:00 PM - Ashlyn Eason, Reagan Folk
4:10 PM - Clarke Carroll, Kailey Crawford
4:20 PM - Jack Rowe, Peter Sposato
4:30 PM - Dodd Ferrelle Jr., Landon Mealor
4:40 PM - Brooks Cass, Frederick Chappell, Landen Briscoe

2014 Athens Orthopedic Points Leader Update. Follow Link Below

Pasted Graphic 5

Cable East Summer Junior Kickoff Results. Click on link to view

Pasted Graphic 3

FLOYD, TAYLOR, KAHLSTORF AND SALVAGGIO EMERGE VICTORIUS IN AAJGT SUMMER OPENER AT LANE CREEK 

FLOYD, TAYLOR, KAHLSTORF AND SALVAGGIO EMERGE VICTORIUS IN AAJGT SUMMER OPENER AT LANE CREEK   
     Cable East Summer Junior Kick-Off presented by Fox's Pizza Den   
                       
Bishop, GA - The Athens Area Junior Golf Tour Summer Series got rolling this past weekend at Lane Creek Golf Club. "The course was in great shape and we had a really nice event to start the summer" said tournament official Brad Whyte. "Great weather, some great golf and on Saturday after play, our presenting tournament sponsor Fox's Pizza Den delivered some great pizza for all the players and parents".      

 
In the Girls 15-18 Age Division, Crockett Floyd of Watkinsville fired a solid final round 77 to edge McKenzie Hedrick of Bishop by one stroke. For the Boys 15-18, Will Kahlstorf of Athens continued his hot play with rounds of 71-76 good for a 4-stroke win over Reed Helman of Monroe.
In the Girls 13-14 Age Division, Savannah Taylor of Auburn shot a superb final round 85 to come from 8 strokes behind to grab a 4-shot victory over Mady Wiley of Arnoldsville. For the Boys 13-14, Joey Salvaggio of Bethlemhem holed a 30 foot putt on the final hole to win by one-stroke over Alex Grier of Buford and Garrison Britt of Bogart. 
 
 
TOURNAMENT WINNERS
GIRLS - 15-18 division Crockett FLOYD (Watrkinsville) ; 13-14 division SAvannah TAYLOR (Auburn) ; 11-12 division Alyson FRANCIS (Decatur) 
: 9-10 division Kailey CRAWFORD (Griffin) ; 8 & under division Jane MONACHELLO (Greensboro). 
 
BOYS - 15-18 division Will KAHLSTORF (Athens) ; 13-14 division Joey SALVAGGIO (Bethlehem) ; 11-12 division Reid BAKER (Bishop) 
; 9-10 division Dino SPOSATO (Bishop); 8 & under division Peter SPOSATO (Bishop).     
 
 


AAJGT SUMMER SERIES rolls on....
CUSCOWILLA GOLF CLUB on Lake Oconee
-- Don't miss our only regular weekday Tour event at the beautiful Cuscowilla course on Lake Oconee. 
Tournament Day - Tuesday, June 17th

Deadline to enter - Saturday, June 14 - 5:00 PM  
Tee Times: Similar to our Saturday events, Cuscowilla Tee Times will begin at 1:00 pm.      
 




SATURDAY Pairings & Tee Times - AAJGT - CABLE EAST SUMMER JUNIOR KICK-OFF

CADDIES:
All players 12 & Under must have their own caddie and wear caddie bibs. New players -- Bibs are available at on-site registration at the course on Saturday.

REPORT TO THE 1st TEE:
Players must report to the 1st tee 10 minutes PRIOR to their start time....tee times are shots in the air - not report times.

Age Divisions 13-14 and 15-18 will play round 2 beginning at 1:00 pm on Sunday.

1:00 PM - Grant Richardson, Will Sorrells
1:10 PM - Payne McDonald, Reed Helman
1:20 PM - Christian Pickerel, Sil Colalancia, Will Kahlstorf
1:30 PM - Ansley Brock, Emma Meadows, Marie Lipski
1:40 PM - Crockett Floyd, Devon Omar, Mckenzie Hedrick
1:50 PM - Drew Green, Zach Mullett
2:00 PM - Cole Wilson, Connor Smith, Joey Salvaggio
2:10 PM - Alex Grier, Brandon Yau, Garrison Britt
2:20 PM - Aleah Hylton, Tatum James
2:30 PM - Caroline Martin, Lucy Walker
2:40 PM - Abbie Claire Boozer, Mady Wiley, Savannah Taylor
2:50 PM - Daniel Mason, Ford Haynes, Matt Giffin
3:00 PM - Andrew Mallard, Luke Kennedy, Will Robinson
3:10 PM - Bailey Sause, Joseph Devaney, Matthew King
3:20 PM - Michael Murray, Reid Baker, Samuel Pittard
3:30 PM - Conerly Seger, Georgia Stonecypher
3:40 PM - Caroline Curry, Madi Chappell
3:50 PM - Ally Buchanan, Maddie LeMoine, Meredith Bennett
4:00 PM - Aidan Cohl, Avery Stewart
4:10 PM - Austin Spencer, Ben Kesterson
4:20 PM - Dino Sposato, Eli Rogers, JD Williams
4:30 PM - Alyson Francis, Ashlyn Eason, Kailey Crawford
4:40 PM - Jane Monachello, Reagan Folk
4:50 PM - Bo Little, Brooks Cass, Mac Little
5:00 PM - Luka Repac, Niv Oshri, Peter Sposato
5:10 PM - George Barkley, Jr, Jonathan Manzi, Landon Mealor
5:20 PM - Dodd Ferrelle Jr., Frederick Chappell, Jack Rowe

2014 Athens Orthopedic Points Leaders...Click link below



Pasted Graphic 1

FERRELLE AND CURRY CLOSE OUT AAJGT SPRING SERIES WITH VICTORIES AT BEAR CREEK 

FERRELLE AND CURRY CLOSE OUT AAJGT SPRING SERIES WITH VICTORIES AT BEAR CREEK 
Georgia Neurological Spring Championship  
                       
Monroe, GA -  Dodd Ferrelle of Winterville continued his impressive run of wins in the Boys 8 & Under Division on Saturday in the Athens Area Junior Golf Tour Spring Series Finale' at Bear Creek Golf Club in Monroe. Ferrelle ran away with the Spring Series as he has won 6 consecutive tournaments to start 2014. "Dodd is a phenom" said Tournament Official Clay Chappell. "He has no weaknesses - full swing, short game, putting, it's all very good". 

 
In the Girls 11-12 Division, Caroline Curry of Bogart took home first prize with her first win of the year. Said Tournament Director Cutts Benedict, " Caroline's hard work on her game is paying off and she has a great attitude". Continued Benedict, "We have a great group of Tour members and parents, and truly enjoy coordinating these events".
Things did get a bit interesting during Saturday's event as a huge tree fell across a cart path between the 1st green and 2nd tee. Thankfully, noone was in harm's way and the Bear Creek staff was fantastic assisting the Tour staff with shuttling players, caddies and spectators to help finish play.  
 
TOURNAMENT WINNERS:
GIRLS - 15-18 division Devon OMAR (Grovetown) ; 13-14 division Mady WILEY (Arnoldsville) ; 11-12 division Caroline CURRY (Bogart); 9-10 division Ashlyn EASON (Locust Grove) ; 8 & under division Jane MONACHELLO (Greensboro). 
 
BOYS - 15-18 division Isaac Sample (Loganville) ; 13-14 division Alex GRIER (Buford) ; 11-12 division Michael MURRAY (Bogart) ; 9-10 division Dino SPOSATO (Bishop); 8 & under division Dodd FERRELLE (Winterville).    
 

 
OVERALL SPRING SERIES WINNERS:
GIRLS
8 & Under ........... Reagan FOLK
9-10 ................... Kailey CRAWFORD
11-12 ................. Ally BUCHANAN
13-14 ................. Isabella SAMPLES
15-18 ................. Devon OMAR
 
BOYS
8 & Under .......... Dodd FERRELLE 
9-10 .................. Aaron JACKSON
11-12 ................ P.A. KILBURN
13-14 ................ Candler MURPHEY
15-18 ................ Isaac SAMPLES
 
Spring Series winners will receive an award at registration to pick up at their next event.
 
Updated Athens Orthopedic Points Leaders for the Wells Fargo Players of the Year and
the 2014 RACE TO REYNOLDS
will be emailed to everyone and posted on www.athensareajuniorgolf.com
 
Tournament Official Brad Whyte added "although we were challenged at times with some crazy weather, we had a great series of spring tournaments and our upcoming summer schedule is truly fantastic. Just look at the lineup - no other junior Tour plays events on a group of courses this good... these are all highly rated courses in Georgia". 

    
AAJGT SUMMER SERIES
The summer series begins on June 7-8 with a two-day Junior Golf Scoreboard official ranked event at Lane Creek Golf Club. 
Other two-day ranked events include: Double Oaks Golf Club on June 21-22 ; The Georgia Club on July 22-23 (Greater Athens City Junior Championships)
and Chateau Elan Golf Club on August 2-3. 
One-day tournaments will be featured at Cuscowilla Golf Club on Lake Oconee ; University of Georgia Golf Course ; Jennings Mill Country Club
and Athens Country Club.      
 
We anticipate full fields this summer and encourage everyone to enter early as you plan your summer schedule.



Bear Creek GC


May . 17.2014


Georgia Neurological Spring Championship























FINAL

RESULTS





















BOYS
15-18





GIRLS
15-18



1

SAMPLES

Isaac


75


1

OMAR

Devon


91

2

KAHLSTORF

Will


78


2

SULLENS

Maggie


100

3

HELMAN

Reed


81


3

BATES

Sydney


105

4

PICKEREL

Christian


83


T4

FOELL

Erin


107

5

CHEEK

Matthew


89


T4

PRATT

Jill


107

6

MAHAFFEY

Stepan


105









BOYS
13-14





GIRLS
13-14



1

GRIER

Alex


83


1

WILEY

Mady


95

2

BRITT

Garrison


89


2

SAMPLES

Isabella


96

3

YAU

Brandon

*

90



3

BOOZER

Abbie Claire


100

4

MURPHEY

Candler


90


4

TAYLOR

Savannah


101

5

SALVAGGIO

Joey


93


5

MARTIN

Caroline


105

6

WILSON

Cole


96


6

WALKER

Lucy


110

7

CARLSON

Jack


97


7

PETERS

Marley


113

8

ROBERTS

Owen


99








9

GREEN

Drew


100








10

HOLLOWAY

Douglas


102








11

SMITH

Connor


110









*

won match of scorecards











BOYS
11.-12






GIRLS
11.-12



1

MURRAY

Michael

31




1

CURRY

Caroline

27



2

ROBINSON

Will

28




2

BENNETT

Meredith

25



3

SAUSE

Bailey

23

*



3

SMITH

KATE

18



T4

KING

Matthew

23




4

LEMOINE

Maddie

16



T4

HERREN

Will

23




5

CHAPPELL

Madi

15



T6

PITTARD

Samuel

22










T6

PULLIAM

Tucker

22










T8

KILBURN

Perry-Austin

20










T8

MALLARD

Andrew

20










10

GIFFIN

Matt

18










T11

COWLES

Bass

16










T11

JUTRAS

James

16










13

ELLERBEE

Jackson

15










*

won match of scorecards












BOYS
9.-10






GIRLS
9.-10



1

SPOSATO

Dino

35




1

EASON

Ashlyn

24



2

STEWART

Avery

30




2

TURNER

Carolina

16



3

HERREN

Matthew

28










4

ROGERS

Eli

26










5

JACKSON

Aaron

25











BOYS
8 & Under





GIRLS
8 & under



1

FERRELLE

Dodd

32




1

MONACHELLO

Jane

18



2

BARKLEY

George

25

*



2

FOLK

Reagan

10



3

MEALOR

Landon

25










4

CHAPPELL

Frederick

20










5

CASS

Brooks

18










6

BRISCOE

Landen

12










*

won match of scorecards











Tee Times & Pairings for the GEORGIA NEUROLOGICAL SPRING CHAMPIONSHIP at Bear Creek Golf Club

Tee Times & Pairings for the GEORGIA NEUROLOGICAL SPRING CHAMPIONSHIP at Bear Creek Golf Club, Monroe, GA - May 17, 2014.

REMINDERS: Bear Creek DOES NOT have a driving range - We suggest that players hit balls elsewhere prior to traveling to the course.
Bear Creek does have some nets to get loose.

Spectator Carts may be limited and will be available in the order of your tee time - we appreciate your patience.

Caddies for all 12 & Under players must wear caddie bibs to play.
TEE TIMES - Players must report to #1 tee 10 minutes PRIOR to their assigned start time - tee times are shots in the air - not report times.
______________________________________________

1:00 PM - Reed Helman, Stepan Mahaffey
1:10 PM - Donald Schmidt, Josh Wineinger, Matthew Cheek
1:20 PM - Christian Pickerel, Isaac Samples, Will Kahlstorf
1:30 PM - Maggie Sullens, Sydney Bates
1:40 PM - Devon Omar, Erin Foell, Jill Pratt
1:50 PM - Cole Wilson, Douglas Holloway
2:00 PM - Connor Smith, Drew Green, Jack Carlson
2:10 PM - Alex Grier, Garrison Britt, Joey Salvaggio
2:20 PM - Brandon Yau, Candler Murphey, Owen Roberts
2:30 PM - Mackenzie Chandler, Marley Peters
2:40 PM - Abbie Claire Boozer, Lucy Walker, Savannah Taylor
2:50 PM - Caroline Martin, Isabella Samples, Mady Wiley
3:00 PM - Caroline Curry, Kate Smith
3:10 PM - Maddie LeMoine, Madi Chappell, Meredith Bennett
3:20 PM - Andrew Mallard, Reid Baker
3:30 PM - James Jutras, Nathan Purvis, Sachio Goodie
3:40 PM - Bass Cowles, Jackson Ellerbee, Matt Giffin
3:50 PM - Bailey Sause, Tucker Pulliam, Will Robinson
4:00 PM - Joseph Devaney, Matthew King, Will Herren
4:10 PM - Michael Murray, Perry-Austin Kilburn, Samuel Pittard
4:20 PM - Avery Stewart, Dino Sposato
4:30 PM - Aaron Jackson, Eli Rogers, Matthew Herren
4:40 PM - Ashlyn Eason, Carolina Turner
4:50 PM - Brooks Cass, George Barkley, Jr, Landen Briscoe
5:00 PM - Dodd Ferrelle Jr., Frederick Chappell, Landon Mealor
5:10 PM - Jane Monachello, Reagan Folk

2014 GREATER ATHENS CITY JUNIOR GOLF CHAMPIONSHIP

ATTENTION JUNIOR GOLFERS!!!

WE HAVE MADE SIGNIFICANT CHANGES WITH THE 2014 GREATER ATHENS CITY
JUNIOR GOLF CHAMPIONSHIPS

We have expanded the AGE DIVISIONS to include the following:
This event is now Open to BOYS ages 6-18 and GIRLS ages 9-18.

2nd Annual
Greater Athens City Junior Golf Championships
presented by SUBWAY of Athens
Tuesday & Wednesday, July 22-23, 2014
The Georgia Club



This is an "open" event to all Juniors that must be a full-time resident in one of the following counties:
Banks, Barrow, Clarke, Elbert, Franklin, Greene, Gwinnett, Hall, Hart, Jackson, Madison, Morgan, Newton, Oconee,
Oglethorpe, Putnam and Walton.

AGE DIVISIONS
Boys
6-9 ....... 9 holes each day
10-12 .... 9 holes each day
13-14 .... 18 holes each day
15-18 .... 18 holes each day

Girls
9-11 ...... 9 holes each day
12-14 .... 18 holes each day
15-18 .... 18 holes each day

Juniors must not have reached their 19th birthday on or before July 23, 2014.

2013 CHAMPIONS:
Boys 15-18 York Delloyd; Boys 13-14 Isaac Samples; Boys 11-12 Bradley Lastinger
Girls 15-18 Michelle Edwards; Girls 12-14 Haley Grable


ENTRY FEE: $125. includes tournament fees, range balls and awards.
DEADLINE to enter: July 15, 2014 - 5:00 pm.

TO ENTER: Go to www.bluegolf.com and search "Athens Area Junior Golf" - click on the schedule and scroll down to the Greater Athens
City Junior Golf Championships. You do not have to be a member of the AAJGT to play in this event.

CONTACT: Cutts Benedict - PGA Tournament Director - for more information, cuttsb1@gmail.com

AAJGT Subway of Athens Junior Challenge at UGA Results

BLANTON, SAMPLES, BELL AND DEMERSSEMAN ALL CRUISE TO VICTORIES IN THE
AAJGT - SUBWAY of ATHENS JUNIOR CHALLENGE AT UGA


Athens, GA - In the girls 15-18 division, Annika Blanton of Dacula fired steady rounds of 86-85 last weekend to win the SUBWAY of Athens Junior Challenge at the UGA Golf Course. "Annika played two solid rounds on a very challenging golf course", said Tournament Director Cutts Benedict. "The greens at UGA are perfect and can play pretty fast, when you get above the hole you have to be very careful with the speed".
In the boys 15-18 group, Isaac Samples of Loganville continued his fine play posting his 3rd win of the year shooting back to back 78's for a 7-stroke win.
Dustin DeMersseman of Athens won the boys 13-14 division with his two-day total of 164 (83-81), while Emma Bell of Braselton took home the girls 13-14 group with her total of 185 (90-95).
"One thing is certain, we had great weather last weekend - it was absolutely beautiful both days", said tournament official Clay Chappell.

COMPLETE WINNERS:
GIRLS - 15-18 division Annika BLANTON (Dacula) ; 13-14 division Emma BELL (Braselton) ;
11-12 division Maddie LeMoine (Flowery Branch) ; 9-10 division Kailey CRAWFORD (Griffin) ;
8 & under division Reagan FOLK (Madison).

BOYS - 15-18 division Isaac Sample (Loganville) ; 13-14 division Dustin DeMersseman Athens) ;
11-12 division Perry-Austin KILBURN (Monroe) ; 9-10 division Dino SPOSATO (Bishop);
8 & under division Dodd FERRELLE (Winterville).

For complete results with information about the Athens Orthopedic Points Leaders for the Wells Fargo Players of the Year and the 2014 THE RACE TO REYNOLDS visit www.bluegolf.com and www.athensareajuniorgolf.com.

The next event on the GNSCS Athens Area Junior Golf Tour presented by SUBWAY is Saturday, May 17 at Bear Creek Golf Club in Monroe.
THIS IS THE FINAL EVENT OF THE 2014 SPRING SERIES -- WE WILL BE AWARDING SPRING SERIES WINNERS FOR ALL AGE DIVISIONS AT BEAR CREEK.

Winners in the Girls 11-12 age Division. Maddie LeMoine, Caroline Curry, and Madie Chappell

IMG_3213

Pairings & Tee Times for the SUBWAY of Athens Junior Challenge at UGA Golf Course for Saturday, May 3.

Below are the official Pairings & Tee Times for the SUBWAY of Athens Junior Challenge at UGA Golf Course for Saturday, May 3.
Boys & Girls Age Divisions 13-14 and 15-18 will play a 2nd round on Sunday, May 4 -- Sunday's tee times will go from 7:30-9:30 am.

1:00 PM - Matthew Cheek, Nicholas Manfredi, Will Kahlstorf
1:10 PM - Isaac Samples, Jack Taylor, Stepan Mahaffey
1:20 PM - Cole Walpert, Donald Schmidt, Jake Golob
1:30 PM - Ansley Brock, Crockett Floyd, Natalie Kevitt
1:40 PM - Annika Blanton, Devon Omar, Mckenzie Hedrick
1:50 PM - Alex Grier, Garrison Britt
2:00 PM - Jack Carlson, Lance Pendleton, Sidney Roland
2:10 PM - Bradley Lastinger, Owen Roberts, Zach Mullett
2:20 PM - Brandon Yau, Cameron Christian, Dustin DeMersseman
2:30 PM - Candler Murphey, Connor Smith, Joey Salvaggio
2:40 PM - Caroline Martin, Lucy Walker, Marley Peters
2:50 PM - Abbie Claire Boozer, Isabella Samples, Savannah Taylor
3:00 PM - Bess Linder, Emma Bell, Mady Wiley
3:10 PM - Daniel Mason, Matt Giffin, Sachio Goodie
3:20 PM - Andrew Mallard, Bass Cowles, Luke Kennedy
3:30 PM - Bailey Sause, Jacob Adams, Rand Franklin, III
3:40 PM - Joseph Devaney, Tucker Pulliam, Will Robinson
3:50 PM - Matthew King, Michael Murray, Reid Baker
4:00 PM - Perry-Austin Kilburn, Samuel Pittard, Will Herren
4:10 PM - Georgia Parris, Maddie LeMoine
4:20 PM - Conerly Seger, Georgia Stonecypher
4:30 PM - Ally Buchanan, Caroline Curry, Madi Chappell
4:40 PM - Abigail Hill, Kate Smith, Meredith Bennett
4:50 PM - James Whitmire, Noah Ashmore
5:00 PM - Austin Spencer, Dino Sposato, Matthew Herren
5:10 PM - Aaron Jackson, Eli Rogers, Perry Jake Stone
5:20 PM - Carolina Turner, Reagan Folk
5:30 PM - Ashlyn Eason, Kailey Crawford
5:40 PM - Channing Addington, Niv Oshri
5:50 PM - Brooks Cass, Landen Briscoe
6:00 PM - Jack Rowe, Landon Mealor, William Smith
6:10 PM - Dodd Ferrelle Jr., Frederick Chappell, George Barkley, Jr
Read More...